full screen background image
Festyn lotniczy "Lotnisko bliżej miasta" 2011
foto Michał Plewa

Tym żyje miasto

foto: infoarq / sxc.hu

Egzaminy na prawo jazdy w Ostrowie?

Mieszkańcy Ostrowa Wielkopolskiego od dawna czekają na moment, w którym egzamin na prawo jazdy będą mogli zdawać w swoim mieście. 5 kwietnia 2013 roku za sprawą uchwalonej przez Sejm ustawy w końcu pojawiła się na to realna szansa. O tym, czy tak się stanie zadecyduje marszałek województwa wielkopolskiego.

Założenia ustawy

  • Dodatkowe 40 miast prezydenckich uzyskuje możliwość organizowania egzaminów na prawo jazdy kategorii AM, A1, A2, A, B1 oraz B
  • Ustawa nie zakłada tworzenia nowych WORDów – jedynie niezbędne punkty egzaminacyjne
  • O tym czy i gdzie zostaną zlokalizowane punkty zadecydują marszałkowie

Więcej: http://onet.pl/

W momencie organizowania struktur WORD w Polsce założono, że placówki zlokalizowane będą w byłych miastach wojewódzkich (miasta na prawach powiatu). Takie rozwiązanie doprowadziło jednak do absurdu polegającego na tym, że większe miasta jak Inowrocław, Głogów, czy Ełk nie posiadały swoich ośrodków w przeciwieństwie do dużo mniejszych jak Krosno, czy Sieradz.

Uchwalona ustawa nie zakłada tworzenia nowych Ośrodków Ruchu Drogowego nie przyczyniając się do zbytniego rozrostu administracji. Będą to jedynie punkty egzaminacyjne – niezbędne do zdawania egzaminów na prawo jazdy kategorii AM, A1, A2, A, B1 oraz B.

Czas pokaże, czy Ostrów doczeka się własnego punktu egzaminacyjnego, jedno jest jednak pewne – realizacja tego planu jeszcze nigdy nie była tak blisko.